Reprezentacja chłopców

Efekty „Akcji lato 2018” poznamy już we wrześniu

12/07/2018 09:22

Piłkarskie wakacje maja to do siebie, że są… bardzo pracowite. Mieli się o tym okazję przekonać najmłodsi kandydaci do reprezentacji Śląskiego Związku Piłki Nożnej, czyli zawodnicy urodzeniu w 2006 roku.


- Jak przebiegła tegoroczna „Akcja lato 2018” zorganizowana przez Śląski Związek Piłki Nożnej przy finansowym wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego?

- Przeprowadziliśmy ją w trzech turnusach, na które powołaliśmy po 48 zawodników – mówi trener koordynator Wydziału Szkolenia ŚlZPN Damian Galeja. – W pierwszym, trwającym od 20 do 27 czerwca, udział wzięli piłkarze wyselekcjonowani na podstawie trenerskich obserwacji i rankingu prowadzonego dla zawodników U12. W pozostałych dwóch turnusach od 27 czerwca od 2 lipca i od 2 do 7 lipca obowiązywała zasada, że każdy podokręg typuje po 8 piłkarzy z rocznika 2006. W ten sposób zobaczyliśmy w akcji ponad 140 zawodników, którzy na obiektach Centrum Szkoleniowego Rekord w Bielsku-Białej trenowali, grali mecze wewnętrzne i sparingowe, a przede wszystkim przeszli ten sam cykl treningowy i uczestniczyli w takich samych testach. Mamy więc materiał do analizy, a trzeba dodać, że ten rocznik w najbliższym sezonie, po zmianach w systemie rozgrywek młodzieżowych PZPN, wchodzi już do rywalizacji o punkty. Od 18 września, kiedy to w pierwszym meczu fazy grupowej Mistrzostw Polski Kadr Wojewódzkich U13 im. Kazimierza Górskiego zmierzymy się jako gospodarze z Małopolskim Związkiem Piłki Nożnej, rozpoczyna się walka o punkty. W grupie naszymi rywalami są jeszcze reprezentacje Opolskiego Związku Piłki Nożnej i Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej.

- Kto stanowił kadrę szkoleniową tegorocznej „Akcji lato”?

- Kierownikiem był Sławomir Sołtysik. W pierwszym turnusie sztab szkoleniowy stanowili: Grzegorz Sikora, Mariusz Stiebal, Tomasz Fijak i Sebastian Klimek oraz Jakub Larisch – trener bramkarzy, a fizjoterapeutą był Tomasz Mrochen. W drugim turnusie trenowali: Dawid Miłkowski, Andrzej Marców, Michał Skowron i Krystian Jawień, a w trzecim: Piotr Wacławczyk, Damian Chomiuk, Tomasz Fijak i Maciej Sternal, natomiast za sprawy odnowy i opieki zdrowotnej odpowiadał Jacek Mojżesz.

- Czy w związku z „przesunięciem” rocznika startowego w rozrywkach Mistrzostw Polski Kadr Wojewódzkich coś się zmieniło w przygotowaniach?

- Do tego roku reprezentacja U12 była kadrą „selekcyjną”, która dopiero w kolejnym sezonie przystępowała do rozgrywek. W tym roku tego czasu na przejście od selekcji do rozgrywek nie będzie. Dlatego też skupiliśmy się na intensywności zajęć i w 17 dni trenerzy wykonali sporo pracy. Jej efekty powinniśmy zobaczyć na boiskach już w rundzie jesiennej.