Śląski ZPN

Grupa Wiślańska czyli porozumienie czesko-słowacko-małopolsko-śląskie

28/08/2017 22:19

Już dawno minęły czasy kiedy południowa granica dzieliła. Mogliśmy się o tym przekonać podczas spotkania w Wiśle, gdzie z inicjatywy Śląskiego Związku Piłki Nożnej, przy stole obrad zasiedli przedstawiciele sąsiadujących ze sobą okręgowych związków piłkarskich. Nie ma sensu używać zbyt górnolotnych zwrotów, ale na pewno było to spotkanie historyczne.


Moravskoslezky Krajsky Fotbalovy Svaz w Ostrawie reprezentował prezes Karel Kula, z którym przejechali z Czech członek okręgowego zarządu i zarazem prezes Podokręgu Frydek-Mistek Zdenek Duda oraz szef wyszkolenia i koordynator szkolenia młodzieży Radim Zajic.

Na czele delegacji reprezentującej Stredoslovensky Futbalovy Zvaz stał prezes Jozef Parszo, z którym ze Słowacji przyjechał wiceprezes okręgu, a zarazem prezes Podokręgu Czadca Stanislav Szpila. Małopolski Związek Piłki Nożnej reprezentowali wiceprezes do spraw kontaktów z samorządami, okręgami i podokręgami Zbigniew Lach oraz wiceprezes do spraw regulaminowo-prawnych Piotr Szefer.

Natomiast w najliczniejszej delegacji Śląskiego Związku Piłki Nożnej obok prezesa Henryka Kuli byli wiceprezesi: Czesław Biskup, Krzysztof Seweryn i Jarosław Bryś. A rolę gospodarzy pełnili prezes Podokręgu Skoczów Bogusław Walica, który jest także członkiem zarządu Śląskiego Związku Piłki Nożnej oraz Zbigniew Wuwer wiceprezes Podokręgu Skoczów i jednocześnie prezes Wiślańskiego Stowarzyszenia Sportowego.
Celem spotkania było omówienie możliwości współpracy pomiędzy sąsiadującymi okręgami. Szybko znaleziono sporo płaszczyzn, na których można wymieniać się doświadczeniami i korzystać z dobrych metod, które sprawdzają się już u innych.

- Zaczęliśmy od omawiania współpracy w szkoleniu młodzieży i zaproponowaliśmy naszym sąsiadom udział w turnieju reprezentacji U13 – mówi prezes Henryk Kula. - Wszyscy błyskawicznie podjęli ten temat i już w dniach 22-24 września na boiskach Centrum Sportowo-Szkoleniowego Rekord w Bielsku-Białej będziemy mieli rozgrywki: czesko-słowacko-małopolsko-śląskie. Dla nas rocznik 2005 jest dlatego ważny, że reprezentacja U13 rozpoczyna przygotowania, które mają prowadzić do finałów mistrzostw Polski. Czesi i Słowacy także w tym roczniku mają już swoje kadry wojewódzkie więc zapowiada się ciekawa rywalizacja. Szczegóły techniczne omówią już na roboczym zebraniu przedstawiciele Wydziałów Szkolenia, ale my proponujemy grę systemem każdy z każdym, 2x25 minut, na boisku od szesnastki do szesnastki z bramkami 5x2.

Tematem rozmów była także współpraca przy organizowaniu wspólnych kursów trenerskich UEFA A i UEFA B oraz konferencji szkoleniowych, wymiana przy stażach trenerskich, czy korzystanie z trenerów edukatorów.

- Język nie jest żadną barierą, bo rozumiemy się doskonale mówiąc w swoich językach – dodał Henryk Kula. - Zresztą, dzięki środkom z Unii Europejskiej organizujemy trenerski kurs polsko-słowacki, na którym wiedzę i licencję UEFA A zdobędzie 12 naszych szkoleniowców i 12 z Bańskiej Bystrzycy, tak samo zyskamy po 16 trenerów UEFA B. Na pewno sporo nas różni w metodach treningowych, czy innych kwestiach szkoleniowych, ale przyglądając się tym różnicom możemy wyciągnąć dla siebie to co najlepsze. Nie będę ukrywał, że wiele sobie po tej współpracy obiecuję i wierzę, że śladem Grupy Wyszehradzkiej, mającej na celu pogłębienie współpracy gospodarczej między Polską Węgrami, Czechami i Słowacją, my w Wiśle zapoczątkowaliśmy piłkarską współpracę okręgowych związków z Bańskiej Bystrzycy, Ostrawy, Krakowa i Katowic. A przy okazji mogłem osobiście poznać prezesa... Kulę. Karel Kula stoi na czele Morawskośląskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej i jest też prezesem FK Fotbal Trzyniec. Szybko okazało się, że łączy na nie tylko to samo nazwisko. Tak samo jak z Jozefem Parszą ze Środkowosłowackiego Związku Piłki Nożnej łączy nas bowiem pasja, która pcha do działania ze szczególnym naciskiem na rozwój młodzieży i piłkę amatorską. 28 sierpnia 2017 roku zrobiliśmy pierwszy wspólny krok „czterech okręgów” i chcemy razem iść wspólną drogą korzystając ze swoich doświadczeń i osiągnięć.