Śląski ZPN

W poniedziałek odbędzie się pogrzeb świętej pamięci Wenancjusza Plesa

20/11/2020 17:27

W środę w wieku 77 lat zmarł Wenancjusz Ples – zasłużony działacz sportowy i Honorowy Prezes Piłkarskiego Stowarzyszenia Sportowego Salos Jaworzno.


Od najmłodszych lat zafascynowany był sportem. Jako bramkarz występował w barwach Górnika Jaworzno i Azotanii Jaworzno, a po zakończeniu kariery jako organizator odcisnął szczególne piętno na lokalnym sporcie nie tylko w naszym regionie. W latach 80-tych, pracując na kontrakcie na Węgrzech, tam także organizował rozgrywki piłkarskie.

Po powrocie najbardziej zaangażował się w amatorskie rozgrywki piłkarskie w Jaworznie, które pod szyldem PSS Salos, dzięki jego zaangażowaniu i wsparciu innych działaczy, przekształciły się w świetnie zorganizowaną ligę, która obecnie ma dwa szczeble seniorskie oraz rozgrywki młodzieżowe i halowe.

W 2000 roku uczestniczył w założeniu PSS Salos i z dumą obchodził w tym roku jego 20-lecie. Przez lata przewodził bowiem jaworznickiemu stowarzyszeniu działającemu w strukturach Salezjańskiej Organizacji Sportowej Rzeczypospolitej Polskiej, a w ostatnich latach pełnił funkcję Honorowego Prezesa.

- Był nie tylko sportowym autorytetem, z głową zawsze pełną pomysłów. Dał się zapamiętać nie tylko jako prawdziwy człowiek-orkiestra, ale też osoba niezwykle ciepła, życzliwa, zawsze pełna pozytywnej energii. Łatwo nawiązywał kontakty z innymi i przełamywał bariery – niezależnie od tego czy rozmawiał ze swoimi rówieśnikami czy z młodzieżą. Wszędzie było go pełno, zawsze miło było z nim zamienić kilka słów, nawet podczas przypadkowego spotkania – wspomina Wenancjusza Plesa Janusz Ciołczyk.

- Od lat zaangażowany był w organizację amatorskich rozgrywek piłkarskich. Dzięki swojej ciężkiej pracy rozwinął Ligę Podwórkową w prężnie działające stowarzyszenie, które organizuje popularne na terenie naszego województwa turnieje dla dorosłych oraz treningi dla dzieci i młodzieży. Obserwowałem go i darzyłem szacunkiem jako wieloletni piłkarz Salosu, a ostatnio, kiedy był Honorowym Prezesem, podziwiałem za to, że dalej odkrywał piłkarskie talenty i służył dobrym słowem. Dla wielu działaczy stanowił niedościgniony wzór – dodaje Jakub Budka.

Pogrzeb świętej pamięci Wenancjusza Plesa odbędzie się w poniedziałek o godzinie 14.00 w Kolegiacie Świętego Wojciecha i Świętej Katarzyny w Centrum Jaworzna przy Placu Świętego Jana 17.