Śląski ZPN

Jubileusz 100-lecia Czarnych Sucha Góra

3/10/2020 20:04

Obchody 100-lecia klubu STS Czarni Sucha Góra, z uwagi na sytuację epidemiczną, miały wymiar symboliczny.


- Miał być coroczny rodziny festyn „Michałki”, miały być atrakcje, ale w obecnej sytuacji pozostało się nam cieszyć tylko z tego, że na nasze skromne choć wyjątkowe w swoim historycznym wymiarze spotkanie jubileuszowe przybyli tak zacni goście – powiedział prezes STS  Paweł Niewolik. - Dziękuję pani Senator Rzeczypospolitej Polskiej Halinie Biedzie, panu prezydentowi Bytomia Mariuszowi Wołoszowi wraz z zastępcami Michałem Biedą i Adama Frasem, a także radnym i przedstawicielowi Ośrodka Sportu i Rekreacji w Bytomiu. Niezmiernie miło było nam też gościć przedstawicieli Śląskiego Związku Piłki Nożnej z Prezesem Henrykiem Kulą i Prezesem Podokręgu Bytom Tomaszem Wyszyńskim.

Uroczyste spotkanie rozpoczęła chwila ciszy, którą zebrani w klubowym budynku działacze i goście uczcili zmarłych piłkarzy, trenerów i działaczy, którzy przyczynili się do powstania oraz tworzyli stuletnią historię klubu z Suchej Góry.

- Historia ruchu sportowego w Suchej Górze rozpoczęła się już w 1919 roku – wspomniał prezes Czarnych. - Nie było jeszcze struktur piłkarskich więc rozgrywano mecze towarzyskie z takimi zespołami jak: Jaskółka Rudne Piekary, Jedność Repty Śląskie, Unia Tarnowskie Góry czy TS Lasowice. Walne Zebranie Delegatów Klubów Sportowych, które odbyło się 3 marca 1920 roku w Bytomiu, podjęło decyzję o powołaniu do życia Związku Towarzystw Sportowych Okręgu Górnośląskiego z oddzielnym Wydziałem Piłki Nożnej. Datę tę należy przyjąć jako początek zorganizowanego ruchu sportowego w Suchej Górze i co za tym idzie początek działalności klubu sportowego. Klub Sportowy Iskra, bo tak brzmiała pierwsza nazwa klubu w Suchej Górze, zaliczony został do obwodu bytomskiego liczącego 19 klubów. Niestety Iskra z powodu Powstań Śląskich nie dokończyła rozgrywek. Klub reaktywowano pod nazwą Czarni i działał pod tym szyldem do wybuchu II wojny światowej. Na nowo klub założono w maju 1947 roku, kiedy to zwołano zebranie mieszkańców, na którym założono klub sportowy mający oprócz piłki nożnej sekcję tenisa stołowego i piłki siatkowej, a następnie także piłki ręcznej. Od 1976 roku pod patronatem kombinatu budowlango w Suchej Górze klub dział jako Budowlani, a od 1984 roku, już na naszym obecnym obiekcie jako Transbud, żeby 14 marca 1991 wrócić do nazwy Budowlani i pod tym szyldem wejść najpierw do klasy A, a następnie do klasy okręgowej, w której nasza drużyna występowała 4 lata. Wreszcie 15 lipca 2005 roku powrócono do historycznej nazwy Czarni Sucha Góra. W ubiegłym roku klub ponownie borykał się z wieloma problemami, w wyniku których rozpadła się drużyna seniorska, a klubowi groziła likwidacja. Wtedy jednak Stowarzyszenie Towarzystwo Suchogórskie podjęło decyzję o uratowaniu klubu. Działacze STS-u wraz z przychylnymi sportowi osobami stworzyli zarząd, który uratował klub działający pod obecną nazwą i odbudował jego struktury. Przy wsparciu Urzędu Miasta i przychylności panów prezydentów, którzy uwierzyli, że nasz zarząd może racjonalnie wykorzystać środki wyremontowaliśmy część dachu, grożącego zawaleniem i odnowiliśmy elewację budynku, a przy wsparciu Ośrodka Sportu i Rekreacji doprowadziliśmy boisko do stanu używalności. To wszystko sprawiło, że w klubie uprawia sport coraz to więcej dzieci i młodzieży, a w drużynie seniorskiej, która w tym roku wróciła do rozgrywek, brakuje miejsca w składzie dla wielu zawodników i o to miejsce muszą walczyć na treningach. Mamy nadzieję, że dalsza współpraca z Urzędem Miasta Bytomia, Radnymu i wszystkimi ludźmi dobrej woli przyczyni się do rozwoju klubu z nadziejami i ambitnymi planami wkraczającego w drugie stulecie.

Po tym rysie historycznym i filmie prezentującym dzień dzisiejszy przyszła kolej na wręczenie jubileuszowych upominków, nagród i odznaczeń.

- Składam Wam serdeczne i płynące z serca życzenia od całej rodziny piłkarskiej – powiedział Henryk Kula. - Gratuluję jubileuszu 100-lecia oraz dziękuję ludziom, którzy tworzyli historię i pracują obecnie dla lepszej przyszłości klubu. Życzę Wam spełnienia marzeń o awansie na razie do klasy A, a następnie okręgówki. Jestem przekonany, że pracując z młodzieżą wychowacie zawodników, którzy rozsławią klub i Suchą Górę. W Śląskim Związku Piłki Nożnej powtarzamy, że szkolenie dzieci i młodzieży to jest fundament naszej przyszłości. Jeżeli to wychowanie będzie lepsze to w ekstraklasie będziemy mieli nie cztery kluby, a sześć. Pamiętajmy też o tym, że najlepszą zapłatą dla nas – ludzi, którzy pracują dla dobra wspólnego – u was dla dobra Suchej Góry i jednocześnie śląskiej piłki – jest radość i śmiech dzieci. Tego wam życzę.

A po życzeniach przyszła kolej na wręczenie Honorowych Odznak Śląskiego Związku Piłki Nożnej. Brązową otrzymał Zbigniew Michałek, a Srebrną odebrał Paweł Niewolik. Ponadto Henryk Kula na ręce prezesa klubu przekazał jubileuszowy puchar oraz symboliczny voucher na sprzęt o wartości 1000 złotych. Ponadto Tomasz Wyszyński wręczył Honorowe Odznaki Podokręgu Bytom: Marcinowi Boroszowi, Piotrowi Brzozie, Andrzejowi Liskowi i Walterowi Spałkowi, a klub otrzymał pamiątkowy puchar.

Zdjęcia z uroczystości można oglądać TUTAJ.