Śląski ZPN

W piątek pożegnamy Zygfryda Kiermaszka

24/08/2017 08:46

Z Wodzisławia Śląskiego dotarła do kibiców nie tylko Odry, ale także piłki nożnej w całym regionie bardzo smutna wiadomość. 20 sierpnia zmarł Zygfryd Kiermaszek.


Swoją piłkarską karierę radlinianin, urodzony 27 stycznia 1931 roku w Wodzisławiu Śląskim, rozpoczynał w TS Śląsk Głożony. Później był piłkarzem Górnika Radlin, a w czasie służby wojskowej występował w Lotniku Zamość i Avii Świdnik.

Jako trener zaczął pracę w 1961 roku od szkolenia młodzieży w Kolejarzu Wodzisław, a następnie w sezonie 1963/1964 rozpoczął pracę z rezerwami GKS Wodzisław, żeby dwa lata później poprowadzić pierwszy zespół tego klubu do awansu do III ligi. Był także trenerem w GKS Żory, Górniku Radlin i Naprzodzie Rydułtowy, ale najważniejszym klubem w jego życiu okazała się Odra Wodzisław, od 1974 roku kontynuująca pracę rozpoczętą w Kolejarzu i GKS Wodzisław. Z najsłynniejszym wodzisławskim klubem Zygfryd Kiermaszek związany był na dobre i na złe. Szczególnie cieszył się z sukcesów w ekstraklasie z trzecim miejscem w 1997 roku włącznie, bo gdy na początku lat dziewięćdziesiątych ze wspierania klubu wycofała się wodzisławska kopalnia 1-Maja podjął się roli ratownika klubu, a w 2011 roku otrzymał tytuł Honorowego Prezesa MKP Odra Centrum Wodzisław Śląski.

Był także aktywnym działaczem Podokręgu Rybnik, w którego Wydziale Szkolenia działał od 1961 do 1994 roku będąc 15 lat wiceprzewodniczącym, a następnie przewodniczącym. Za swoje zaangażowanie otrzymał tytuł Honorowego Członka Zarządu Podokręgu Rybnik. Został także uhonorowany wieloma odznaczeniami klubowymi, piłkarskimi na czele ze Złotą Odznaka Zasłużonego Działacza Kultury Fizycznej.

Wielkiego propagatora wodzisławskiej piłki nożnej oraz pasjonata tego sportu pożegnamy 25 sierpnia. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się o godzinie 9.00 w kościele pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny przy ul. Kościelnej 1 na wodzisławskim rynku, a zakończą się na cmentarzu w Radlinie II przy ul. Chrobrego.