Śląski ZPN

Pierwsze warsztaty studyjne w Akademii RKS Raków kończą Kurs UEFA A

24/09/2020 16:12

To ostatni, a zarazem pierwszy w swoim rodzaju, etap trenerskiego Kursu UEFA A zorganizowanego przez Śląski Związek Piłki Nożnej.


W dniach 23-24 września 24 uczestników kursu UEFA A, który miał się zakończyć w marcu, ale z powodu pandemii został „przedłużony”, wzięło udział w dwudniowych warsztatach studyjnych. Pierwszy raz zostały one zorganizowane w Akademii RKS Raków Częstochowa. Kursantów przywitał prezes klubu, a zarazem członek zarządu PZPN Wojciech Cygan oraz hospitujący ten kurs Paweł Janas i wizytujący szkolenia Adam Łopatko.

- Akademia Rakowa Częstochowa ma bardzo wysokie standardy – mówi kierownik kursu Paweł Grycmann. - Zarówno jeżeli chodzi o trenerów, jak i o całą strukturę klubu. Dla nas najważniejsza jest kwestia merytoryczna, a to co robi Akademia Rakowa jest spójne z tym o czym mówimy na kursach trenerskich. Dlatego tu w fajny sposób możemy pokazać jak przełożyć wiedzę teoretyczną na praktykę w klubie. To jest dla nas największa wartość, że nasi kursanci widzą, że można tak pracować, a to daje efekty, bo wyniki Akademii Rakowa i awanse do Centralnej Ligi Juniorów są tego najlepszym dowodem. W dodatku większość tych najbardziej utalentowanych zawodników gra w starszych rocznikach. A fundamentem jest to, że w Rakowie uczy się grać w piłkę nożną, co Dyrektor Marek Śledź bardzo mocno podkreśla.

Zajęcia teoretyczne rozpoczęło wprowadzenie w struktury Akademii Rakowa oraz charakterystyka makrocyklu i mikrocyklu. Nie brakowało także obserwacji treningów, które były następnie omawiane. Zajęcia teoretyczne rozpoczął wykład: Przygotowanie Motoryczne w Periodyzacji Taktycznej, a zakończył Medycyna w Akademii.

- Wszystko zostało zorganizowane na najwyższym poziomie – dodaje Paweł Grycmann. - Kursanci mieli możliwość poznania całej struktury pracy Akademii, przygotowania mentalnego, przygotowania motorycznego, poznania Science Department, który jest nowością w Rakowie. Warto to podkreślić, że wszystkie drzwi były otwarte i zobaczyliśmy pracę z różnych perspektyw na całym jej obszarze. Cieszymy się, że mamy taką akademię w naszym województwie, bo do tej pory na takie warsztaty studyjne, które są częścią składową każdego kursu UEFA A jeździliśmy do Lubina i obserwowaliśmy pracę Akademii Zagłębia. Teraz zaczęliśmy współpracę z Akademią Rakowa i wiele sobie po niej obiecujemy. Warsztatami studyjnymi zamykamy kurs, a przed nami już tylko sesja egzaminacyjna, która została zaplanowana na 7-8 listopada i myślę, że przybędzie nam kolejna spora grupa trenerów z licencjami upoważniającymi do pracy od III ligi w dół i we wszystkich drużynach młodzieżowych. A ja na zakończenie kursu każdemu trenerowi powiem, że zdanie egzaminu wcale nie oznacza końca nauki. Trener, jeżeli chce być na czasie, musi się ciągle uczyć. Wszystko tak mocno idzie do przodu, że jeżeli chcemy żeby nasi podopieczni lepiej grali w piłkę to musimy szukać wiedzy, a konferencji, kursów i warsztatów organizujemy tak dużo, że możliwości poszerzenie wiedzy na pewno nie zabraknie.

Zdjęcia z kursu można oglądać TUTAJ.