Śląski ZPN

Jubileusz 100-lecia LKS Krzyżanowice z owacjami dla państwa Kubików

13/09/2020 19:03

Świętowanie 100-lecia LKS Krzyżanowic rozpoczęło się już w sobotę, kiedy to podopieczni Marcina Malinowskiego, po golach Tobiasza Wodeckiego i Adama Turkiewicza wygrali 2:0 mecz klasy okręgowej z Dębem Gaszowice. Nic więc dziwnego, że jubilaci w dobrym humorze przystąpili do niedzielnych uroczystości.


Rozpoczęły się one od uroczystej mszy świętej w kościele pod wezwaniem świętej Anny, której proboszcz Jerzy Witeczek w specjalnym kazaniu podkreślił rolę sportu w życiu człowieka. Mówił o nim także Wójt Gminy Krzyżanowice Grzegorz Utracki, który za wsparcie krzyżanowickiego klubu oraz sportu w regionie został uhonorowany przez Prezesa Śląskiego Związku Piłki Nożnej Henryka Kulę grawertonem 100-lecia Śląskiego Związku Piłki Nożnej.

- 100-lecie to wyjątkowy jubileusz, który pozwala mocno spojrzeć do tyłu i przypomnieć sobie najpiękniejsze lata, wyjątkowych ludzi, zawodników, trenerów i działaczy – stwierdził Grzegorz Utracki, wspominając przy okazji lata swoich występów w barwach LKS Krzyżanowice. - To jednocześnie zobowiązanie do tego, żeby kontynuować dzieło rozpoczęte przed wiekiem i rozwijać sport, a nie da się tego robić bez zaplecza czyli najmłodszych. Dlatego życzę jubilatowi jak najwięcej młodzieży, która będzie chciała przychodzić, trenować i rozwijać się oraz zostawać w naszych klubach. Mam również nadzieję, że uda się nam w Krzyżanowicach, bo plany są, wybudować obiekt sportowy – nowe boisko, nowe zaplecze, dla sportowców naszej miejscowości i całej gminy.

Wójt Grzegorz Utracki podziękował także pokoleniom działaczy i trenerom oraz sponsorom wspierającym klub, ale dłużej zatrzymał się przy Emilii i Janie Kubikach.

- Gdy jako mały synek chodziłem tu na boisko to był na nim Janek Kubik, jak skończyłem grać był na nim Janke Kubik i dalej jest – dodał Grzegorz Utracki przerywając na moment swoją wypowiedź, którą zagłuszyły gromkie brawa. - I oby go nigdy nie zabrakło razem z panią Emilią. To jest ważne, bo takie osoby, z wiernymi kibicami wielopokoleniowymi, budują wartość klubu i oby budowali przez następne sto lat.

Z gratulacjami  Wójt wraz z Zastępcą Wójta Wolfgangiem Kroczkiem, także byłym zawodnikiem klubu, przekazał upominek i worek z piłkami oraz przekazał życzenia od Starosty Raciborskiego Grzegorza Swobody, który także wsparł krzyżanowicki klub w organizacji jubileuszowych uroczystości.

Następnie przyszła kolej na uhonorowanie zasłużonych działaczy i zawodników oraz trenerów. Jako pierwsi z rąk Henryka Kuli Złote Odznaki Honorowe Polskiego Związku Piłki Nożnej otrzymali Eimilia i Jan Kubikowie oraz Marcin Malinowski, legenda polskiej piłki, a obecnie szkoleniowiec krzyżanowickiej drużyny. Natomiast Odznaki Honorowe Śląskiego Związku Piłki Nożnej odebrali: Brązowe: Henryk Fichna, Mateusz Kuhn, Marek Siegmund i Roman Zygar; Srebrną Waldemar Drobny i Złote: Walter Dwulecki i Henryk Szewieczek.

- W imieniu całej śląskiej rodziny piłkarskiej składam Wam z głębi serca płynące serdeczne gratulacje i życzenia – powiedział Henryk Kula. - Dziękuję ludziom, którzy tworzyli historię tego klubu i są z nim na dobre i na złe. Życzę wam sukcesów i nawet awansu do III ligi jak wójt wam wybuduje odpowiedni obiekt, a wy wychowacie sobie piłkarzy. Podkreślam, że wychowanie dzieci i młodzieży jest fundamentem rozwoju i przyszłości. Macie w klubie człowieka, który rozegrał 458 spotkań w ekstraklasie w Odrze Wodzisław i Ruchu Chorzów. Życzę mu jako trenerowi, żeby w Krzanowicach znalazł swoje miejsce, a panu wójtowi podpowiadam – warto tego człowieka zatrzymać. Może uda się wychować reprezentanta Polski. Wierzcie mi, że jak będzie dobra praca z dziećmi, taka uczciwa, rzetelna to te sukcesy przyjdą i śląska piłka będzie się miała bardzo dobrze.

Na zakończenie swojego wystąpienia Henryk Kula przekazał prezesowi LKS Krzyżanowice Waldemarowi Drobnemu pamiątkowy grawerton oraz symboliczny czek na zakup sprzętu sportowego, a Prezes Podokręgu Racibórz Stefan Ekiert w imieniu Prezydium dołączył się do gratulacji i wręczył jubileuszowy puchar.

Do jubileuszowej konwencji dostosował się także Prezes Śląskiego Wojewódzkiego Zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe Andrzej Sadlok również dziękując, gratulując i życząc sukcesów oraz wręczając jubileuszowy puchar oraz honorowe odznaki zrzeszenia LZS. A po części oficjalnej przyszedł czas na oldbojowskie granie, ale to już temat na osobne opowiadanie.

Zdjęcia z jubileuszu można oglądać TUTAJ.