Śląski ZPN

Dziecko „Cidrów”, czyli UKS Ruch Radzionków ma już 15 lat i sukcesy

10/07/2019 10:15
Dziecko „Cidrów”, czyli UKS Ruch Radzionków ma już 15 lat i sukcesy Foto. Paweł Stolarczyk

U boku przygotowującego się do obchodów 100-lecia Ruchu Radzionków, od 15 lat działa „dziecko” Cidrów.


Uczniowski Klub Sportowy „Ruch” Radzionków, mający za zadanie szkolenie dzieci i młodzieży, powstał w 2004 roku, przy udziale sekretarza klubu Wojciecha Cieszyńskiego. Pierwszym Prezesem został Adam Szydło. Klub po kilku latach istnienia zawiesił wprawdzie działalność, ale w 2013 roku, ze względu na dużą potrzebę lokalnej społeczności został reaktywowany. W strukturach UKS „Ruch” trenowało wtedy blisko 100 zawodników w 7 grupach, prowadzonych przez 5 trenerów.

W 2015 roku prezesem został Henryk Sobala i klub mocno się rozwinął. W ostatnim czasie, w drużynach UKS jednocześnie trenowało oraz rywalizowało na wielu arenach prawie 250 dzieci, prowadzonych przez 11 trenerów. Duża część zawodników uczęszcza lub od września będzie uczęszczać do Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Radzionkowie, która powstała w 2017 roku i ma za zadanie jeszcze lepiej rozwijać sportowo miejscową młodzież, ale również kształcić ją i wychowywać. Pomaga w tym świetna baza sportowa: oświetlone boiska ze sztuczną trawą, hala sportowa, basen, a nad wszystkim czuwa wykwalifikowana kadra szkoleniowa – trenerzy z dyplomami UEFA PRO, UEFA A czy UEFA B. Regułą są ponadto spotkania z wybitnymi sportowcami czy wychowankami klubu jak na przykład Marian Janoszka czy Piotr Rocki oraz zajęcia z psychologiem sportowym dla rodziców i zawodników, a także stała współpraca z pierwszym zespołem "Ruchu". Do tego dochodzą regularne wyjazdy na obozy zimą i latem oraz rywalizacja w ligach młodzieżowych, turniejach w Polsce i poza jej granicami.

UKS „Ruch” może się pochwalić wychowaniem młodzieżowych reprezentantów Polski, bo w tej roli wystąpili już Mateusz Lipp i Piotr Starzyński oraz bardzo dużą grupą zawodników, którzy grali lub grają w reprezentacji Śląskiego ZPN, tak jak uczestnicy tegorocznych Mistrzostw Polski Kadr Wojewódzkich Dominik Przybyłek i Bartosz Fijałkowski. Co ciekawe, na poziomie Kadry Śląskiego ZPN UKS „Ruch” reprezentowały również dziewczyny: Dorota Dobras, Martyna Kądziołka, Patrycja Grajcar i Paulina Halko.

Nie tylko zawodnicy zdobywali awanse. W latach 2016-2018 prezes i koordynator UKS „Ruch” Radzionków Henryk Sobala prowadził reprezentację Śląskiego ZPN rocznika 2005.

Od lata 2017 roku radzionkowski klub posiada swojego przedstawiciela w Warszawie: barwy Legii w Centralnej Lidze Juniorów U15 reprezentuje Tomasz Mazur, którego starszy brat – Dawid nada gra w UKS „Ruch” Radzionków.

Z sukcesów klubowych warto wspomnieć osiągnięcia zespołu z rocznika 2004, który w latach 2016 i 2017 zdobył tytuł Mistrza Śląska, wygrywając rozgrywki I Ligi Wojewódzkiej, a w 2019 roku tytuł Mistrza Śląska w Beach Soccerze zdobyła drużyna rocznika 2006 trenera Adama Dyrdy.

Zawodnicy UKS od kilku lat są członkami kadry pierwszego zespołu Ruchu Radzionków oraz debiutowali w seniorskiej drużynie „żółto-czarnych”. Do chwili obecnej jest to pięciu piłkarzy: Paweł Lechki z rocznika 2001 oraz , Michał Szromek, Szymon Turczyn, Jan Sapiński i Rafał Deptała z rocznika 2002. Pierwsi trzej z wymienionych mają już podpisane profesjonalne kontrakty, a Michał Szromek był testowany przez ekstraklasową „Wisłę” Płock.

Jak na 15-lecie to ciekawa lista osiągnięć, które nie tylko stanowią dobrą wizytówkę, ale jednocześnie stanowią zapowiedź dobrej roboty na następne lata, bo działacze i trenerzy stawiają przed sobą i swoimi podopiecznymi kolejne wyzwania.