Śląski ZPN

Śląskie akcenty w reprezentacji Polski na Mistrzostwa Świata FIFA U20

13/05/2019 17:53

Wychowanek Rakowa Częstochowa Jacek Magiera, obecnie selekcjoner reprezentacji Polski na Mistrzostwa Świata FIFAU20, wybrał 21 zawodników. Na oficjalnej liście piłkarzy zgłoszonych do gry w turnieju, który od 23 maja do 15 czerwca rozegrany zostanie na polskich stadionach, znalazło się 9 zawodników, których życiowa i piłkarska droga prowadziła ze Śląska lub przez Śląsk. Dziesiąty jest Marcel Zylla (nazwisko rodziców Żyłła), przy którym możemy postawić "śląski plus".


A oto nasi piłkarze w kadrze na juniorski mundial. Wśród bramkarzy jest Miłosz Mleczko, który pierwsze zajęcia odbył co prawda w Górniku Zabrze, ale oficjalnie jest wychowankiem Ruchu Chorzów. Przez Stadion Śląski i UKS Ruch trafił do drużyn młodzieżowych Lecha Poznań, skąd przed obecnym sezonem został wypożyczony do I-ligowej Puszczy Niepołomice. Jej barw bronił 31 razy w rozgrywkach ligowych i 3 razy w meczach Pucharu Polski.

W gronie obrońców są: Jakub Bednarczyk urodzony w Tarnowskich Górach, ale piłkarsko wychowany w Niemczech, gdzie obecnie jest zawodnikiem FC Sankt Pauli oraz Adrian Gryszkiewicz z Górnika Zabrze, w którym w sumie rozegrał już 29 spotkań w ekstraklasie. W tym sezonie 20 razy uczestniczył w meczach na najwyższym szczeblu krajowym i dołożył do tego dorobku 4 występy w Lidze Europy i 2 spotkania w Pucharze Polski.

Listę pomocników otwiera 17-latek Mateusz Bogusz, wychowanek Gwiazdy Ruda Śląska, z której przez Ruch Chorzów trafił do Leeds United FC i przebił się już do szerokiej kadry pierwszej drużyny zespołu walczącego w barażach o awans do Premier League. Adrian Łyszczarz jest natomiast zawodnikiem, który trafił na Śląsk ze... Śląska Wrocław. Zadebiutował w nim jako 16-latek i rozegrał w sumie 12 spotkań w ekstraklasie, ale w dobiegającym końca sezonie broni barw GKS Katowice i ma na boiskowym liczniku 15 występów w I lidze i 2 w Pucharze Polski. W drugą stronę - i geograficznie, i sportowo - powędrował Bartosz Slisz. Wychowanek RKP Rybnik w klubie z rodzinnego miasta w II lidze zadebiutował jako 16-latek, a następnie przeszedł do Zagłębia Lubin i w ekstraklasie ma już za sobą 25 występów, z czego 20 w tym sezonie. W rundzie wiosennej był podstawowym zawodnikiem, o czym świadczy 18 z rzędu występów w podstawowej jedenastce i 16 dogranych do ostatniego gwizdka! Z Jastrzębia-Zdroju w piłkarską Polskę ruszył także Michał Skóraś, ale wychowanek MOSiR Jastrzębie-Zdrój przez młodzieżowe drużyny i rezerwy Lecha Poznań dotarł przed tym sezonem do Niecieczy, gdzie na zapleczu ekstraklasy rozegrał 26 spotkań ligowych i 1 pucharowe. Drugim zawodnikiem GKS Katowice w kadrze U20 jest Tymoteusz Puchacz. Wychowanek Pogoni Świebodzin w ekstraklasie zadebiutował w Lechu Poznań jako 18-latek, a następnie na rundę wiosenną w 2018 roku przeniósł się do Zagłębia Sosnowiec i pomógł drużynie Dariusza Dudka wywalczyć awans do ekstraklasy. Zagrał w niej jednak tylko 2-krotnie i jesienią przeniósł się do GKS Katowice, w którym jako podstawowy zawodnik wystąpił w 24 meczach I-ligowych oraz 2 pucharowych.

Wśród napastników jest Dominik Steczyk. Wychowanek UKS Żaczek Katowice przez GKS Katowice, jako 16-latek, trafił do młodzieżowych drużyn VfL Bochum, a obecnie jest zawodnikiem FC Nuernberg.

A na koniec zostawiliśmy sobie... dylemat. Czy do grona zawodników związanych ze Śląskiem można zaliczyć Marcela Zyllę? Jego rodzice (polskie nazwisko Żyłła) z Kończyc Małych wyjechali do Niemiec gdzie urodził się i wychował pomocnik Bayernu Monachium. W reprezentacjach U15, U17 i U18 występował w drużynie narodowej naszych zachodnich sąsiadów. Od 2017 roku gra jednak w biało-czerwonych barwach i z orzełkiem na piersi chce także wystąpić w mistrzostwach świata. Możemy więc przy jego nazwisko postawić "śląski plus".