Śląski ZPN

Żywczanie bezkonkurencyjni, a pszczynianie awansowali po karnych

11/01/2019 22:14
Żywczanie bezkonkurencyjni, a pszczynianie awansowali po karnych Foto. Andrzej Puchała

Rozegrany w Wilkowicach pierwszy z turniejów półfinałowych w ramach Pucharu Prezesa Śląskiego Związku Piłki Nożnej miał dwa oblicza.


W kategorii U11 rozgrywki, którym przyglądał się prezes Henryk Kula, przebiegały pod dyktando uczniów Szkoły Mistrzostwa Sportowego  Żywieckiej Akademii Piłki Nożnej. Podopieczni Tomasza Fijaka, w kategorii Orlik E1, czyli wśród zawodników z rocznika 2008 i młodsi, rozgromili 7:1 MKS Iskra Pszczyna i 8:1 GLKS Wilkowice, pewnie awansując do bojszowskiego finału.

Natomiast w kategorii U12, czyli w rywalizacji zawodników z rocznika 2007 i młodsi, do wyłonienia mistrza potrzebna były rzuty karne, wykonywane na finał. W pierwszym spotkaniu turnieju Młodzików D2 MKS Iskra Pszczyna zremisowała bowiem 1:1 z GLKS Wilkowice, a następnie zarówno pszczynianie, jak i wilkowiczanie po 1:0 wygrali z TS United Żywiec. W rzutach karnych, zamykających turniej, więcej zimnej krwi zachowali podopieczni Mateusza Pławeckiego i po zwycięstwie 2:0 Iskra cieszyła się z awansu.

- W pierwszym meczu przegrywaliśmy 0:1, ale po przerwie Kamil Cieszko doprowadził do remisu - mówi Mateusz Pławecki. - W drugim spotkaniu na 5 minut przed końcem gol Pawła Grygiera zapewnił nam wygraną 1:0, a w karnych największa brawa należą się Michałowi Śniegowi, który obronił dwa strzały rywali. W dodatku o po jego udanych interwencjach najpierw Bartek Kuśmierczyk, a po nim Kamil Cieszko ulokowali piłkę w siatce rywali i trzecia seria już nie była potrzebna. Jeżeli dodam, że w turnieju eliminacyjnym na szczeblu podokręgu też wygraliśmy finał po karnych, to możemy chyba zaryzykować, że nasi zawodnicy mają nerwy ze stali.

Iskra grała w składzie: Śnieg - Cieszko, Kuśmierczyk, Kubica, Szydłowski oraz Grygier, Sokołowski, Reclik i Myszor.

- Naszą kanonadę rozpoczynał Adam Ciućka, który i w meczu z Iskrą Pszczyna i w spotkaniu z GLKS Wilkowice otwierał wynik - wylicza trener Tomasz Fijak. - A pieczęć na awansie ósmym trafieniem do bramki wilkowiczan postawił Tomasz Kantyka. Wszyscy zagrali jednak bardzo dobrze i zdecydowanie dominowaliśmy nad rywalami. W rundzie jesiennej grając z rywalami starszymi o rok, wywalczyliśmy awans do I Ligi Młodzików Młodszych, co świadczy o potencjale tych zawodników. Pracuję z nimi czwarty rok, czyli od momentu naboru i listę sukcesów mamy dość długą, ale myślę, że to co najważniejsze do wygrania dopiero przed nami. Dlatego na finał do Bojszów 26 stycznia przyjedziemy z dużymi nadziejami.

Zespół z Żywca wystąpił w składzie: Drewniak - Sapniewski, Skolik, Kania, Ciućka - Loranc, Lejawa, Holbowski, Kantyka i Stokłosa.

A oto komplet wyników:
D2 Młodzik - U12 (rocznik 2007 i młodsi): MKS Iskra Pszczyna - GLKS Wilkowice 1:1, TS United Żywiec - MKS Iskra Pszczyna 0:1, GLKS Wilkowice - TS United Żywiec 1:0. W karnych decydujących o awansie MKS Iskra Pszczyna - GLKS Wilkowice 2:0. Końcowa kolejność: 1. Iskra, 2. GLKS, 3. TS United.

E1 Orlik - U11 (rocznik 2008 i młodsi): MKS Iskra Pszczyna - GLKS Wilkowice 3:4, Żywiecka APN - MKS Iskra Pszczyna 7:1, GLKS Wilkowice - Żywiecka APN 1:8. Końcowa kolejność: 1. Żywiecka APN, 2. GLKS, 3. Iskra.

Zawodnicy drużyn, które zakończyły udział w rozgrywkach na fazie półfinałowej otrzymali pamiątkowe medale i nagrody, bo w tych kategoriach wiekowych wszyscy uczestnicy są zwycięzcami, choć puchar za pierwsze miejsce jest tylko jeden.

Autor zdjęć Andrzej Puchała.