Śląski ZPN

Noworoczne życzenia i robocze rozmowy na szczeblu centralnym

10/01/2019 11:14

Na początku 2019 roku prezes Śląskiego Związku Piłki Nożnej Henryk Kula tradycyjnie spotkał się z prezesami i przedstawicielami zarządów klubów, których zespoły reprezentują nasz region w rozgrywkach szczebla centralnego.


- Nasze spotkania są cykliczne – mówi Henryk Kula. – Cieszę się, że kolejny raz mogliśmy podyskutować w takim gronie od ekstraklasy po III ligę. Składając noworoczne życzenia podkreśliłem, że nie tylko historycznie, ale także obecnie jesteśmy najsilniejszym wojewódzkim związkiem piłkarskim w naszym kraju. A to zobowiązuje nas do tego, żeby ciągle zastanawiać się co zrobić i jak pracować, żeby było jeszcze lepiej.

Moderatorem „roboczej” części spotkania był członek Prezydium Zarządu Śląskiego ZPN Artur Jankowski.

- Zaczęliśmy od omówienia sytuacji pod względem sportowym, finansowym i organizacyjnym klubów, które są piłkarską wizytówką naszego regionu – wyjaśnia Artur Jankowski. – Wszystkim nam zależy na tym, żeby działania przynosiły sukcesy, a za takie w obecnym sezonie uważamy jak najwyższe miejsce Piasta Gliwice w ekstraklasie oraz utrzymanie się w niej Górnika Zabrze i Zagłębia Sosnowiec. A także awansu Rakowa Częstochowa, lidera I ligi, w której o miejsce w czołówce walczyć mogą także Podbeskidzie Bielsko-Biała i GKS 1962 Jastrzębie. Wszystkim pozostałym naszym drużynom życzymy utrzymania.

Na życzeniach się nie skończyło – dodaje Artur Jankowski. - Dyskutowaliśmy także o projekcie zorganizowania cyklicznego międzynarodowego turnieju młodzieżowego z udziałem renomowanych klubów zagranicznych. Liczymy na to, że kluby wskażą nam w jakiej kategorii wiekowej taki turniej dałby im największe korzyści szkoleniowe. Chcemy, żeby eliminacje rozgrywane były na ośmiu stadionach, a następnie półfinały i finał co rok w innych miastach. Turnieje byłyby współfinansowane przez kluby i Śląski Związek Piłki Nożnej oraz ze środków zewnętrznych, o które byśmy się starali. Doświadczenie w organizowaniu międzynarodowych rozgrywek mamy już spore co podkreśliliśmy mówiąc o ubiegłorocznych towarzyskich meczach Polska – Austria U16 w Ustroniu i Skoczowie, Polska – Anglia i Polska Ukraina U20 w Bielsku-Białej oraz spotkaniu barażowym Mistrzostw Europy U21 Polska – Portugalia w Zabrzu. Zwróciliśmy uwagę, że PZPN szczególnie wysoko ocenił frekwencje. Także w 2019 roku, dzięki staraniom prezesa Henryka Kuli, czeka nas sporo ciekawych wydarzeń na czele z Mistrzostwami Świata U20, które zawitają do Tychów i Bielska-Białej.

Ponadto zastanawialiśmy się jak kluby powinny traktować swoje drugie zespoły, czyli tak zwane rezerwy, żeby osiągnąć jak najlepsze efekty szkoleniowe. A na koniec wzięliśmy na tapetę temat piłkarskich akademii. Wskazując na przykład Fundacji Akademii Łukasza Piszczka stwierdziliśmy, że poziom infrastruktury i szkolenia coraz bardziej się podnosi. To zmusza kluby, które do tej pory były liderami szkolenia dzieci, do podjęcia rywalizacji i oznacza jednocześnie, że władze miejskie będące właścicielami czy udziałowcami klubów winny pomyśleć o rozbudowie obiektów treningowych i poprawie jakości szkolenia. Ale to jest temat, który na pewno będzie wracał na kolejnych naszych spotkaniach, odbywających się kilka razy w roku – zakończył Artur Jankowski.