Śląski ZPN

Mistrz grupy II gospodarzem pierwszego barażu o awans do III ligi

14/05/2018 17:08

Na losowanie kolejności spotkań barażowych o awans do III ligi zaproszeni zostali przedstawiciele czterech czołowych drużyn zarówno z grupy I jak i II HAIZ IV ligi. W siedzibie Śląskiego Związku Piłki Nożnej pojawili się jednak tylko reprezentanci liderów.


W imieniu zajmującego pierwsze miejsce w grupie I Ruchu Radzionków w ceremonii uczestniczył dyrektor klubu Wojciech Cieszyński, a przewodzącą w II grupie drużynę BS Polonia Bytom reprezentowali Bogdan Bubała pełnomocnik zarządu i Tomasz Stefański specjalista do spraw marketingu.

Po przywitaniu gości przewodniczący Wydziału Gier Marek Gałuszka najpierw zapoznał uczestników z procedurami losowania, a następnie streścił zasady meczów barażowych o awans do III ligi. Szczególną uwagę zwrócił na punkt 4, w którym zawarta została informacja, że liczba żółtych kartek otrzymanych przez zawodników w rozgrywkach IV ligi nie jest uwzględniana w bilansie początkowym żółtych kartek w meczach barażowych – co znaczy, że zawodnicy przystępują do meczów barażowych z zerowym bilansem żółtych kartek. Trzeba jednak pamiętać, że kary dyskwalifikacji na przykład po czwartej żółtej lub czerwonej kartce podlegają wykonaniu w meczach barażowych.

- Awans do rozgrywek III ligi w sezonie 2018/2019 uzyska zespół, który q dwumeczu zgromadzi większą liczbę punktów – przypomniał Marek Gałuszka. – W przypadku równej liczby punktów o awansie decyduje, najpierw korzystniejsza różnica bramek, a następnie według obowiązującej reguły UEFA zasada, że bramki strzelone na wyjeździe liczą się podwójnie. Jeżeli nadal nie wyłoniony zostanie zwycięzca rywalizacji to po meczu rewanżowym nastąpi dogrywka 2x15 minut. Jeżeli w czasie dogrywki obydwa zespoły zdobędą tę samą liczbę goli, zgodnie z regułą UEFA, że gole strzelone na wyjeździe liczą się podwójnie, awans uzyska zespół gości. Jeżeli jednak w trakcie dogrywki żadna z drużyn nie zdobędzie bramki, o awansie zadecydują rzuty karne.

Po tych formalnościach wylosowano zespół, który będzie gospodarzem pierwszego meczu. Okazało się, że 16 czerwca o godzinie 17.00 spotkanie rozegrane zostanie na boisku mistrza grupy II, natomiast rewanż nastąpi 20 czerwca o godzinie 18.00 na boisku mistrza grupy I. Godziny rozpoczęcia meczów mogą ulec zmianie w przypadku wspólnej propozycji zainteresowanych klubów.