Seniorzy

Czwartoligowcy chcą grać z jednym młodzieżowcem

10/07/2017 19:37

Na spotkaniu kierownictwa Śląskiego Związku Piłki Nożnej z przedstawicielami klubów, które w sezonie 2017/2018 grać będą w IV lidze padła propozycja, złożona przez reprezentującego Ruch Radzionków Wojciecha Cieszyńskiego. Oficjalnie, w imieniu swojego klubu, zwrócił się on z prośbą o zmianę w regulaminie rozgrywek i zapisanie w nim, żeby liczbę młodzieżowców, którzy muszą uczestniczyć w meczu ograniczyć do jednego!


Ale zacznijmy od początku. Wiceprezes Śląskiego Związku Piłki Nożnej Krzysztof Seweryn, Członek zarządu Teodor Wawoczny i przewodniczący Wydziału Gier Marek Gałuszka zapoznali najpierw przedstawicieli klubów z najistotniejszymi zmianami zawartymi w nowym regulaminie rozgrywek, obowiązującym od 1 lipca. Sekretarz Wydziału Gier Lesław Mazur poinstruował ponadto jak należy korzystać z Ekstranetu zgłaszając zawodników i dokonując transferów.

- Nie przekażemy wam dzisiaj terminarza rozgrywek – wyjaśnił Krzysztof Seweryn. - A to dlatego, że klub Bytomski Sport, który 28 czerwca został przyjęty do Śląskiego Związku Piłki Nożnej złożył wniosek o przyjęcie do rozgrywek IV-ligowych. Wniosek ten zostanie rozpatrzony podczas czwartkowego zebrania zarządu Śląskiego Związku Piłki Nożnej, który zadecyduje, czy IV liga w sezonie 2017/2018 będzie liczyć 32, czy też 33 drużyny. Po podjęciu decyzji niezwłocznie opracujemy terminarze, w których zakładamy, że jesienią nie będziemy rozgrywać spotkań w środy.

Teodor Wawoczny podsumowując dyskusję wyjaśnił, że podjęcie decyzji dotyczącej dokooptowania drużyny Bytomskiego Sportu do IV-ligowych rozgrywek, zgodnie z uchwałą PZPN, leży w gestii zarządu wojewódzkiego. Podczas obrad tego gremium zapadnie też inna ważna decyzja dotycząca liczby młodzieżowców. W dyskusji nad propozycją, złożoną oficjalnie w imieniu Ruchu Radzionków przez Wojciecha Cieszyńskiego, słyszeliśmy wprawdzie głosy, że można – tak jak od klasy okręgowej w dół – zlikwidować obowiązek gry młodzieżowców, ale były także głosy, żeby zostawić obowiązek gry dwójką zawodników do lat 21.

- Podsumowując głosy klubów, które poparły propozycję Ruchu Radzionków, przedstawimy ją na czwartkowym zebraniu zarządu – dodaje Krzysztof Seweryn. - Przedstawiliśmy także interpretację możliwości dokonania siedmiu zmian, w tym czterech w drugiej połowie. Przerwę w meczu zaliczamy do pierwszej połowy, a więc zmiana dokonana w przerwie nie jest wliczana do limitu czterech zmian, do których zespół ma prawo od 46 minuty gry. Dopiero od momentu gwizdka rozpoczynającego drugą połowę liczy się limit tych czterech zmian.