Dzieci i Młodzież

12-latkowie na boisku uczczą pamięć przedwojennych reprezentantów Polski Śląska Świętochłowice

21/06/2018 18:18

Seniorzy MKS Śląsk Świętochłowice zakończyli sezon 2017/2018 w szampańskich humorach świętując zdobycie Pucharu Polski na szczeblu Śląskiego Związku Piłki Nożnej. Nie znaczy to jednak, że świętochłowiccy działacze, rozpoczęli urlopy. Wręcz przeciwnie. Przy wsparciu OSiR Skałka wzięli się bowiem za organizację II Turnieju Piłkarskiego Byłych Reprezentantów Polski Śląska Świętochłowice.


- Było ich trzech - wspomina Roman Herdzin, niegdyś bramkarz świętochłowickiej drużyny, a teraz kierownik pierwszego zespołu i koordynator drużyn młodzieżowych. - Ewald Cebula, Hubert  God i Herbert Zygmunt Kulawik ze Śląska Świętochłowice trafili do drużyny narodowej przed II wojną światową. God zdobył bramkę na igrzyskach olimpijskich w 1936 roku w Berlinie, a dwaj następni do swoich przedwojennych występów z orzełkiem na piersi dorzucili także grę w biało-czerwonych barwach po wojnie. Każdy z nich ma życiorys, który mógłby być scenariuszem na niezwykły film, a Cebula wprowadzał jako trener do gry w seniorach Włodzimierza Lubańskiego w Górniku Zabrze oraz był drugim trenerem reprezentacji Polski podczas pamiętnego meczu Polska - ZSRR w 1957 roku na Stadionie Śląskim. Pamiętamy o nich i dla uczczenia ich niezwykłych losów i piłkarskiego talentu organizujemy turniej dla dzieci.

W piątek o godzinie 15.00 na murawę OSiR "Skałka" im. Pawła Waloszka wybiegną zawodnicy z rocznika 2006 i młodsi, reprezentujący: UKS Ruch Chorzów, Polonię Bytom, Szombierki Bytom, MLKS Woźniki, Naprzód Lipiny, Spartę Katowice, APN Orzeł Sosnowiec i Śląsk Świętochłowice.

- Rok temu wygrała Polonia i bytomianie będą występować jako obrońcy tytułu - dodaje Roman Herdzin. - Zależało nam też na tym, żeby obok Polonii zagrał Ruch, bo Kulawik grał po wojnie w bytomskiej drużynie, a Cebula był piłkarzem chorzowian, z którymi zdobył mistrzostwo i jako zawodnik i jako trener.

Patronem turnieju jest prezydent Świętochłowic Dawid Kostempski, a Urząd Miejski ufundował nagrody dla uczestników zawodów. Nie zabraknie także atrakcji pozasportowych z dmuchanym zamkiem na czele.