Już jest 100-lecie... które się rozpocznie / 12.01.2017

Już jest 100-lecie... które się rozpocznie

Choć pierwszy zjazd - założycielsko-organizacyjny Polskiego Związku Piłki Nożnej odbył się w dniach 20-21 grudnia 1919 roku, a pierwsze rozgrywki o mistrzostwo Polski zaplanowano na rok 1920, to w księgarniach już pojawiła się książka pod tytułem: Mistrzostwa Polski. Stulecie.
- To pierwszy tom z serii, która w roku 100-lecia powinna być już w komplecie na księgarskich półkach - mówi Andrzej Gowarzewski, autor i zarazem właściciel oficyny wydawniczej GiA, specjalizującej się w encyklopediach piłkarskich. - Na razie zaprezentowaliśmy ludzi i fakty z okresu międzywojennego, czyli z lat 1918-1939. Do pierwszego tomu już niebawem dołączy drugi, w którym przedstawiamy dokumentację rozgrywek, czyli sezon po sezonie i klub po klubie z tego okresu. Ten drugi tom jest już praktycznie gotowy. Następnie przyjdzie czas na trzeci tom, czyli sylwetki i wydarzenia do roku 1962, czyli do momentu przejścia w naszym kraju na rozgrywki systemem jesień-wiosna, a w czwartym tomie będzie znowu dokumentacja tego okresu. Po jego publikacji przyjdzie czas na zamknięcie piątego (biogramy) i szóstego (dokumentacja) tomów, dla których cezurą jest ogłoszenie stanu wojennego, czyli momentu, w którym dobrowolnie... zrezygnowałem z pracy w prasie PRL. Następnie przyjdzie czas na siódmy i ósmy tom, w którym dotrzemy do końca tysiąclecia. Być może będzie jeszcze dziewiąty i dziesiąty tom, wkraczający w XXI wiek, ale to jeszcze wymaga przemyślenia. Mówiąc krótko co cztery-pięć miesięcy, bo zaczęliśmy w październiku ubiegłego roku, będziemy wchodzić z piłką na salony... wydawnicze.
Tym, którzy na co dzień korzystają z publikacji GiA nie trzeba tego dodawać, ale tym, którzy jeszcze nie mieli w rękach encyklopedii piłkarskich wyjaśnijmy, że: "zasadą, która towarzyszy autorom od pierwszego tomu, jest publikowanie treści jakich nigdy jeszcze nie prezentowano i to na poziomie jakiego wcześniej nie było". To zdanie dotyczy każdej pozycji wydanej przez GiA oraz sprawia, że ci którzy już mieli w rękach "1. TOM serii MISTRZOSTWA POLSKI. STULECIE (ludzie, fakty; 1918 - 1939)", czekają z niecierpliwością na następne biogramy uczestników - piłkarzy i trenerów - rozgrywek o tytuł mistrza kraju, a także innych znaczących postaci polskiego futbolu w jego stuletniej historii.

[powrót]Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie » OK, zamykam